Ekstra billetter til Alberte Winding Duo

MUSIK: Der er godt nyt for dem, der ikke nåede at sikre sig billetter til Alberte Winding Duo på Møbelfabrikken i Nexø lørdag  20. januar.
Alberte Winding & Andreas Fuglebæk
Musikhuzet og Møbelfabrikken har efter en prøveopstilling af stole og scene fået mulighed for at åbne op for salget af yderligere billetter til den ellers udsolgt koncert med Alberte Winding Duo bestående af Alberte Winding og Andreas Fuglebæk. Koncerten finder sted i Møbelfabrikken i Nexø lørdag 20. januar.
Alberte Winding er dansk sanger, forfatter og skuespiller, og hun har gennem tiden lavet over 20 albums og skrevet fem romaner.
Nærvær og menneskelighed i musikken gennem mange år har gjort at Alberte Winding modtog Æresprisen ved Danish Music Awards 2023. Andreas Fuglbæk er guitarist og sangskriver, og de de to danner også par privat.
Billetterne sælges efter først til mølle via Musikhuzets hjemmeside.

Du vil måske også synes om

Bornholm skal være bedre til at transportere krydstogtsgæster rundt på øen

TURISME: Bornholm har forbedret gæsteoplevelsen for øens krydstogtgæster, men der samtidig er potentiale for større geografisk spredning og bredere lokal værdiskabelse. Og et overvældende flertal på øen byder krydstogtsgæsterne velkomne…   En helt ny rapport, udarbejdet af CRT for Rønne Havn og Destination Bornholm, viser styrker og muligheder for forbedringer

Læs mere »

Chauffører på last- og varebil sigtet

POLITI: En lastbil med anhænger blev tirsdag kl. 17.40 kontrolleret på Munch Petersens Vej i Rønne. Her kunne politiet konstatere, at det ene dæk på anhængeren var nedslidt. Føreren af lastbilen, en 47-årig mand fra Bulgarien, blev sigtet for overtrædelse af reglerne om køretøjers udstyr, og der blev udstedt et

Læs mere »

19-årig bilist i solouheld

POLITI: Mandag eftermiddag skete et solofærdselsuheld, hvor en 19-årig mand fra Vestermarie havde påkørt et helleanlæg på Vestermarievej uden for Rønne. Der var sket betydelige materielle skader, men ingen personer var kommet til skade ved uheldet. Den 19-årige blev sigtet for ikke at udvise tilstrækkelig agtpågivenhed i trafikken.  

Læs mere »