Dansk Erhverv: Voldsom dyr Energiø Bornholm er ikke et eksempel til gentagelse

ENERGIØ: Regeringen og Folketinget har indgået en aftale om Energiø Bornholm, der samtidig indebærer, at Danmark og Tyskland deler finansieringen af det historiske havvindsprojekt. Samtidig understreger Dansk Erhverv, at Energiø Bornholm er et særdeles dyrt projekt, hvis positive effekt højst sandsynligt kunne være realiseret langt billigere.

Energiøen Bornholm – voldsom dyr

 

Aftalen om Energiø Bornholm markerer et nyt kapitel i europæisk energisamarbejde og udbygningen af havvind i stor skala.

”Energiø Bornholm er et historisk projekt, som kan styrke både dansk og europæisk forsyningssikkerhed og reducere afhængigheden af importeret energi. Det er samtidig et vigtigt signal om, at fremtidens energiinfrastruktur i højere grad skal tænkes på tværs af grænser,” siger Ulrich Bang, vicedirektør for klima, energi, miljø og byggeri i Dansk Erhverv.

Et centralt element i aftalen er, at Danmark og Tyskland deler regningen for projektet – et princip, som Dansk Erhverv længe har peget på som afgørende.

”Det er helt rigtigt, at de lande og forbrugere, der får gavn af energien, også er med til at betale for infrastrukturen. At Energiø Bornholm nu finansieres i fællesskab af Danmark og Tyskland, viser vejen frem for fremtidige grænseoverskridende energiprojekter. Det er netop samarbejde på tværs af grænserne, der er brug for, hvis udbygningen af havvind skal ske effektivt og i stor skala i Europa,” siger Ulrich Bang.

Voldsom dyr energiø
Samtidig er det nødvendigt at konstatere, at Energiø Bornholm er et usædvanligt omkostningstungt projekt.

”Der er ingen tvivl om, at Energiø Bornholm er dyrt skruet sammen og slet ikke giver et billede af, hvad havvind koster i dag. Projektøkonomien har været svag, og der er truffet valg, som har gjort konstruktionen mere kompleks og mere omkostningsfuld end nødvendigt. Det er ikke en model, der bør gentages. Forsyningssikkerhed er vigtig, men nye transmissionsforbindelser kunne være etableret langt billigere med andre designvalg
– for eksempel via Lolland-Falster og videre mod Tyskland. Havvinden ved Bornholm kunne være tilsluttet elnettet i Tyskland eller andre lande,” siger Ulrich Bang.

Havvindsprojekter
Ifølge Dansk Erhverv er det afgørende, at erfaringerne fra Energiø Bornholm bruges aktivt, når kommende havvindsprojekter skal tilrettelægges.

”Skal vi lykkes med hurtig, billig og skalerbar udbygning af havvind i de kommende år, er det helt afgørende, at virksomhederne i langt højere grad får mulighed for selv at fastlægge og konfigurere storskala havvindsprojekter. Det er nøglen til projekter, der bliver mere rentable, kan realiseres hurtigere og levere grøn energi til konkurrencedygtige priser. I Dansk Erhverv har vi tidligere peget på, at en enklere, radial løsning med direkte nettilslutning til Tyskland ville kunne realiseres langt billigere. Det er den type løsninger, der bør danne udgangspunkt for fremtidige projekter,” siger Ulrich Bang.

Kritisk infrastruktur
Ifølge Dansk Erhverv er der samtidig et klart sikkerhedsperspektiv, som skal fylde i de kommende udbud.

“Energiø Bornholm bliver kritisk infrastruktur for både dansk og tysk elforsyning. Derfor er det helt afgørende, at der stilles skrappe krav til sikkerhed og til anvendelsen af udstyr fra pålidelige leverandører. Vi skal sikre, at styringen af infrastrukturen ikke kan overtages af aktører, der ikke vil os det godt. Når Forsvarets Efterretningstjeneste i deres seneste risikovurdering udtaler, at der er en sikkerhedsrisiko ved, at Kina leverer digitale komponenter til energiinfrastrukturen, er det klart, at det er noget, vi skal tage dybt alvorligt,” siger Ulrich Bang.

 

Seneste artikler

Fik du læst?