Claus Larsen-Jensen valgt til ny forbundsformand i ARF Multimedier

MENNESKER:  På landsmødet i Kolding i Arbejdernes Radio & Fjernsyns Forbund, ARF Multimedier, er Claus Larsen-Jensen valgt som ny forbundsformand.

Claus Larsen-Jensen: Ny formand for Arbejdernes Radio og Fjernsynsforbund. (Foto: Torben Ager)

 

Den nye formand for Arbejdernes Radio & Fjernsynsforbund, Claus Larsen-Jensen, er gruppeformand for Socialdemokratiet i kommunalbestyrelsen på Bornholm, tidligere medlem af Folketinget og Medlem af Europa-Parlamentet. Han afløser Lea Rosfort, Rødovre.

Claus Larsen-Jensen skal være i front for at forny og udvikle ARF Multimedier og bidrage til at styrke arbejderbevægelsens mediepolitiske profil og rolle.

Nye krav
“Vi er midt i en global medierevolution, som påvirker sammenhængskraften i samfundet og demokratiet, og stiller nye krav til public service,” siger den nyvalgte forbundsformand.

ARF Multimedier er en af Danmarks tre Lytter og Seer-organisationer, og har en formel rolle i forhold til DR, TV2 og de regionale radio- og TV-stationer med møder et par gange om året. Fokus er på public service, og vil fremover være på alle de mediepolitiske dagsordener og i forhold til alle platforme.

ARF har medlemmer, klubber og kredse i hele Danmark.

“Jeg har sagt ja til opgaven, fordi jeg ser et potentiale for at forny og udvikle ARF Multimedier og styrke arbejderbevægelsens mediepolitiske profil og rolle,” siger Claus Larsen-Jensen.

Du vil måske også synes om

Fire timer, der kan gøre en forskel, når det virkelig gælder

HELBRED: LOF Bornholm, Nexø Boldklub og Viking Atletik inviterer bornholmere til gratis fire-timers kurser i “Førstehjælp ved større hændelser”.    Hvad gør man, hvis der sker en større ulykke? Hvis flere mennesker pludselig har brug for hjælp? Eller hvis man befinder sig et sted, hvor hjælpen ikke kan være fremme

Læs mere »

Undersøg udvidelse af Tejn Børnehus som alternativ til nybyggeri i Allinge

DEBAT: Tejn Børnehus Forældreråd har et forslag til kommunalbestyrelsen: Udvid Tejn Børnehus, så børn fra både Tejn kig Allinge kan samles der.   Af Forældrerådet, Tejn Børnehus Inden der træffes endelig beslutning om at lukke Tejn Børnehus, foreslås det, at Bornholms Regionskommune undersøger en løsning, hvor Tejn Børnehus udvides, så

Læs mere »

Flere og flere elever består ikke dansk og matematik

SKOLEN: Danske skoleelever sakker agterud: 11,8 procent består ikke folkeskolens afgangsprøve i dansk og matematik.   Danske skoleelevers resultater i folkeskolens afgangsprøver i dansk og matematik peger i samme retning som den noget rystende PISA-undersøgelse, der forleden blev offentliggjort: De danske skoleelevers faglige niveau er de seneste år faldet drastisk

Læs mere »