Butikstyveri udviklede sig til vold

POLITI: Et simpelt butikstyveri udviklede sig i går eftermiddags til røveri: Personalet i Netto på Store Torv i Rønne havde grebet en 30-årig mand fra Rønne i at stjæle en pakke Red Bull, noget hønsesalat og et par træstammer.

Ved konfrontationen havde manden afleveret hønsesalaten og træstammerne tilbage, men forsøgte herefter at forlade butikken med de resterende varer.

Da han igen blev konfronteret af personalet, blev han voldelig over for de ansatte.

Bornholms Politi kom til stedet og fik hurtigt ro på situationen. Den 30-årige blev kortvarigt anholdt og sigtet for røveri mod forretning.

Du vil måske også synes om

Brand i parcelhus i Nexø – naboer evakueret

  POLITI: Onsdag aften udbrød brand på Pilevangen i Nexø. Her var der opstået ild i et parcelhus med kraftige flammer. Flere mennesker fra nærliggende huse blev evakueret mens slukningsarbejdet stod på af Bornholms Brandvæsen. Samtidig blev der foretaget en afspærring grundet asbest fra taget. Ejeren af huset blev kørt

Læs mere »

14-årig kørte på hurtig knallert – lidt for hurtig…

POLITI: Man skal huske at have tingene i orden – også, når man kører på knallert. Det måtte både en 29-årig mand og en 14-årig dreng sande i går: Tirsdag ved middagstid blev en 14-årig dreng fra København stoppet på en knallert på Zahrtmannsvej i Rønne. Drengen blev herefter sigtet

Læs mere »

10 røg i politiets fartfælde i Østerlars

  POLITI: Bornholms Politi foretog mandag hastighedsmålinger på Stavsdalvej i Østerlars. Her blev ti biler taget i at køre for hurtigt. Den højeste hastighed blev målt til 62 km/t, hvor 50 km/t er tilladt.    

Læs mere »