Bornholm byder tilflytterne velkommen

En hyggelig og informativ kom-sammen for tilflyttere holdes i Nexø fredag 26. november

Bornholm byder tilflytterne velkommen. (Foto: Finn Edvard)

 

Bornholms Regionskommune har inviteret nye bornholmere, der er flyttet til øen i perioden fra  1. januar 2020 til den 1. oktober 2021, til et tilflytterarrangement fredag 26. november fra kl. 15 til 18 på Møbelfabrikken på Gl. Rønnevej 17A i Nexø.

Den afgående borgmester Thomas Thors byder velkommen og herefter vil der være forskellige oplæg, som kan give inspiration og et indblik i det aktive liv på Bornholm. Der vil bl.a. være oplæg omkring frivillighed, natur, outdoor, efter- og videreuddannelsesmuligheder og beskæftigelsesmuligheder.

Velkommen til Bornholm

Formålet med arrangementet er, at byde tilflyttere velkommen til Bornholm og skabe en hyggelig ramme, hvor de kan møde andre, der også har valgt at bosætte sig på Bornholm. Der er også mulighed for at besøge stande med bl.a. DGI, kommunens virksomhedsservice, Borgerservice, BOFA og Uddannelse Bornholm.

Tilmelding er nødvendig og kan ske på www.mitarrangement.dk/tilflytterarrangement/signup.

 

 

Du vil måske også synes om

Indbrudstyve freder, næsten, Bornholm…

POLITI: Der begås kun meget få indbrud på Bornholm – sammenlignet med resten af landet. Og nu er antallet af de få indbrud endda halveret Af Lene Dam Jørgensen Mens antallet af indbrud i private hjem på landsplan stiger, går Bornholm mod strømmen. Nye tal fra Danmarks Statistik viser en

Læs mere »

Bornholmske skoler får råvarer til madkundskab

SKOLEN: Nu får over 30.000 danske skoleelever smagekasser og undervisningsmateriale fra Coop Madskole. Det giver børnene praktisk erfaring med at tilberede danske råvarer i sæson. Det er finansieret af donationer fra Coops kunder. I denne og næste uge kommer der smagekasser med danske råvarer fra Coop Madskole ud til 1.500

Læs mere »

Spændende weekend for sangglade børn i Snogebæk

SANG: Folkekirkens Børnekor på Bornholm holder korweekend i Snogebæk   I weekenden 24.-25.oktober holder Folkekirkens Børnekor på Bornholm for fjerde år korweekend for sangglade børn på lejrgården Bækkely i Snogebæk. Arrangementet er for alle børn fra de bornholmske kirkers børne- og ungdomskor, og der er i år 40 tilmeldte børn

Læs mere »