Boligejere får besked om efterreguleringer af grundskylden

BOLIG: Nye ejendomsvurderinger for 2020 er klar, og det kan betyde efterreguleringer i grundskylden for 2021, 2022 og 2023

Nye ejendomsvurderinger er på vej. (Foto: Finn Edvard)

 

Da grundskylden for 2021, 2022 og 2023 blev beregnet, var 2020-vurderingen for ejerboliger endnu ikke klar. Derfor er grundskylden for disse år i første omgang blevet opkrævet på et midlertidigt grundlag. Vurderingsstyrelsen har nu de nye vurderinger for 2020 klar.

Det betyder, at kommunen skal genberegne og efterregulere grundskylden for 2021, 2022 og 2023 på baggrund af de endelige 2020-vurderinger.

Nye ejendomsskattebilletter
I de kommende måneder fremsender kommunen nye ejendomsskattebilletter for årene 2021, 2022 og 2023.

Alle boligejere vil modtage nye ejendomsskattebilletter, uanset om der er reguleringer til den allerede indbetalte grundskyld eller ej. Det skyldes, at ejendomsskattebilletterne kommer fra et centralt system.

Betale ellertilbage
Hvis den nye beregning viser, at man har betalt for lidt i grundskyld, vil der være en rate tre på de nye ejendomsskattebilletter. Hvis ejendomsbidraget kører via betalingsservice, sker betalingen af efterreguleringen automatisk. Hvis mn ikke er tilmeldt betalingsservice, vil man modtage en opkrævning, der dækker 2021-2023.

Hvis den nye beregning viser, at man har betalt for meget, vil man få pengene tilbage på NemKonto inden for en uge. Det vil fremgå af de nye ejendomskattebilletter, hvis der udbetales til NemKonto.

Hvis der på de nye ejendomskattebilletter ikke står noget om en tredje rate eller en udbetaling til NemKonto, betyder det, at der ikke er nogle ændringer i forhold til det tidligere indbetalte.

Hvis man er tilmeldt indefrysningsordningen for grundskyld, vil efterreguleringen ske på ordningen, så man først skal betale, når man sælger boligen.

Du vil måske også synes om

Den professionelle…

HÅNDVÆRK: Simon Leegaard Rømer er ikke bare bornholmer med stort B og en usædvanlig hyggelig mand – han er også en del af det super-professionelle team fra Knudsker VVS Vist kan 50-årige Simon Leegaard Rømer godt lide at være blandt kammeraterne på fisketur i Sverige, men vær sikker på, at

Læs mere »

Go’morgen, Bornholm…

MORGENHILSEN: Tirsdag 27. oktober. Solen står op klokken 06.53 og går ned klokken 16.34. Dagen er aftaget med syv timer og 43 min. Bornholmnyt.dk ønsker vore læsere en god tirsdag.   Vejret i dag: Skyet med tørt vejr. Temp. mellem 12 og 13 grader og vinden tiltager og bliver jævn

Læs mere »