Bil trillede rundt i Aakirkeby

POLITI: Tirsdag formiddag skete et solo-færdselsuheld på Lille Myregårdsvejen i Aakirkeby, hvor en bil var kørt i grøften og derefter trillet rundt.

Føreren af bilen, en 57-årig mand fra Østerlars, blev kørt til kontrol på Akutmodtagelsen, men var ikke umiddelbart kommet alvorligt til skade.

Du vil måske også synes om

Unge skabte uro i Aakirkeby og Rønne

POLITI: Fredag aften kneb det for en gruppe unge mennesker at følge reglerne på biblioteket på Hans Rømer Skolen, hvor de festede og hørte høj musik. En patrulje kørte til stedet, hvor der blev fundet syv unge mennesker, som fik besked på at finde et andet sted at opholde sig.

Læs mere »

Indbrud i Aakirkeby – politiet søger vidner

POLITI: Søndag eftermiddag fik politiet en anmeldelse om, at der var blevet begået et indbrud i en villa på Bavnet i Aakirkeby i tidsrummet fra lørdag eftermiddag kl. 16.30 til søndag eftermiddag, hvor en bagdør var blevet brudt op. Beboeren havde på daværende tidspunkt ikke overblik over, hvad der var

Læs mere »

Bil i grøften: Ejer ville ikke oplyse, hvem der kørte

POLITI: Lørdag morgen endte en bil i grøften på Segenvej i Almindingen med udløste airbags. Politiet kom til stedet og fik her kontakt til tre personer, som befandt sig tæt på ulykkesstedet. Politiet havde mistanke om, at der var tale om spiritus- eller narkokørsel. Ejeren af bilen, en 22-årig mand

Læs mere »