Autocampere på afveje

(Arkivfoto)

Politiet modtog fredag eftermiddag en anmeldelse om, at en italiensk indregistreret autocamper i 14 dage havde været parkeret ud for Haslevej 105 i Rønne. Ejeren blev truffet på stedet og vejledt af politiet om reglerne for campering og rast.

Politiet modtog tillige søndag morgen anmeldelse om flere autocampere, der camperede på p-plads for enden af Udegårdsvejen i Poulsker. En patrulje blev sendt til stedet og vejledte de tilstedeværende personer om reglerne, herunder om forskellen på at campere og at raste.

Du vil måske også synes om

For høj fart: Bøderegn i Svaneke

  POLITI: Politiets ATK-bil foretog tirsdag hastighedskontrol på Søndergade i Svaneke, hvor hele 28 bilister blev taget i at køre hurtigere end de tilladte 40 km/t.  To af bilisterne får et klip i kørekortet.

Læs mere »

19-årig bilist i solouheld

POLITI: Mandag eftermiddag skete et solofærdselsuheld, hvor en 19-årig mand fra Vestermarie havde påkørt et helleanlæg på Vestermarievej uden for Rønne. Der var sket betydelige materielle skader, men ingen personer var kommet til skade ved uheldet. Den 19-årige blev sigtet for ikke at udvise tilstrækkelig agtpågivenhed i trafikken.  

Læs mere »

El-løbehjul med topfart på 84 km/t

POLITI: En 13-årig dreng fra Nexø blev mandag eftermiddag standset på et el-løbehjul, som blev skønnet til at være ulovligt, på Sdr. Hammer i Nexø. Uden belastning viste displayet på løbehjulet, at det kunne køre op til 84 km/t. El-løbehjulet blev beslaglagt med henblik på nærmere undersøgelse, og drengens forældre

Læs mere »