Rotary i Nexø uddeler Hjerternes Pris

JULETRADITION: Rotary Nexø indstiftede i 2020 en dejlig juletradition, som i år foregår til Hjerternes Fest i Nexø torsdag 10. december.

Rotary Nexø uddeler igen i år Hjerternes Pris til en hjerteven eller hjertevenner. Det sker til Hjerternes Fest i Nexø torsdag 10. december.

Prisen er på 5.000 kr., og uddeles til en person eller en gruppe af personer, der frivilligt gør en forskel i lokalområdet til glæde og gavn for borgerne.

Det er Rotary Nexø’s hensigt, at det er borgerne, som indstiller kandidater, og så er det Rotarys medlemmer, der vælger blandt de indkomne forslag og uddeler prisen til Hjerternes Fest.

Send forslag
I 2020 gik prisen til de frivillige bag Nexø Hjertevenner – i 2021 til de frivillige bag Østersø Jazzfestival – I 2022 til de frivillige bag Øens venner – i 2023 til de frivillige i Nexø Kultur- & Fritidshus, – i 2024 til de frivillige i DBJ Museum og i 2025 til Rebecca Marx Bendixen med mange funktioner i diverse foreninger i Nexø.

Forslag med begrundelse til prismodtagere bedes sendt pr. mail til formanden for samfundsudvalget i Rotary, Erik Lind på belind1948@gmail.com. Skal modtages senest 27. november.

Du vil måske også synes om

Jul i DR: Ny julekalender og gamle favoritter

TV: Et magisk eventyr venter hele familien i årets nye julekalender ‘Den Store Julefortælling’. Frem til jul kan seerne også genfinde gamle julefavoritter, synge med på juleklassikerne og få inspiration til julekøkkenet. En julekalender kan give både børn og voksne noget at glæde sig til sammen hver dag. De gamle

Læs mere »

Skal hunden have jakke på i kulden? Her er ekspertens råd

HUNDE; Hundejakker, dækkener og hundesko er ikke nødvendigvis udtryk for overdreven forkælelse eller mode. For nogle hunde er vintertøj faktisk en nødvendighed, når kulden bider. Men hvordan ved du, om din hund fryser, og hvornår er en hundefrakke en god idé?   Når temperaturen falder, og frost, blæst og sne

Læs mere »

Mange vil høre Michael fortælle om sommerfugle

NATUR: Mandag 9. november gæster Bornholms sommerfugleekspert, biolog og ph.d. Michael Stoltze Rønne Bibliotek. Interessen for foredraget er stor, og der er kun få pladser tilbage.   Biologen Michael Stoltze tager publikum med ind i sommerfuglenes fascinerende univers og fortæller om deres afgørende betydning for naturen. Det sker mandag 9.

Læs mere »