Frivillige tager uniformen med på jobbet

UNIFORMSDAG: Onsdag 30. september markerer Danmark en særlig “Uniform-på-jobbet-dag.”

Michael Stuhr

Onsdag 30. september er dagen, hvor alle frivillige og reservister i Hjemmeværnet, Forsvaret, Beredskabsstyrelsen og Kystredningstjenesten kan bære deres uniform på deres job eller studie.

Og dagen er samtidig en hyldest til de mange frivillige og reservister der trækker i uniformen når det er nødvendigt.

“Dagen er til for at gøre det tydeligt, hvor mange der gør en ekstra indsats for, at vi alle kan have et trygt samfund i Danmark,” fortæller kaptajn i Hjemmeværnet Michael Stuhr, der er med til at fejre dagen på Bornholm.

På Bornholm
“På Bornholm markeres dagen naturligvis også. Udover at man vil kunne møde personer i uniform på arbejdspladserne, vil fire bornholmske virksomheder i løbet af dagen få besøg af en såkaldt VIP, der takker for opbakningen. De fire virksomheder er alle støttevirksomheder og medlem af Interforce, og giver medarbejdere der er frivillige eller reservister fri med løn i op til fem dage,” fortæller Michael Stuhr.

InterForce arbejder for sammenhængskraft mellem det civile samfund og Forsvaret, Hjemmeværnet og beredskabet i hele Kongeriget. Her kan virksomheder melde sig ind og på den måde markere sin støtte til frivilligt arbejde i nationens tjeneste.

På Bornholm besøges virksomhederne Brendes ApS i Rønne, Knudsker El, Boskov Tømrer og Snedker i Rønne samt Flemming Svendsens VVS, Rønne.

 

 

Du vil måske også synes om

Litterær smugkro på Søllings Bodega i Svaneke

LITTERATUR: Torsdag 8. oktober åbner Søllings Bodega i Svaneke dørene til en litterær smugkro, hvor censur, forbud og fortielse ikke længere gælder.   I stearinlysets flimrende skær læser Bornholms Folkebibliotekers litteraturformidlere Dorthe Møller Paulsen, Mathias Valdemar Løffgren og Marie Wildt op fra værker, der blev bandlyst, gemt væk – og

Læs mere »

Sprut- og narkobilist stoppet i Svaneke

POLITI: En 27-årig mand fra Fyn blev mandag standset i bil af politiet på Østermarievej i Svaneke. Manden viste sig at have en alkoholpromille over det tilladte samt at være påvirket af euforiserende stoffer. Han blev derfor sigtet for spiritus- samt narkokørsel.

Læs mere »

Go’morgen, Bornholm…

MORGENHILSEN: Tirsdag 29. september. Solen står op kl. 06.58 og går ned kl. 18.42. Dagen er aftaget med fem timer og 40 minutter. (UV Maks 2.4) Bornholmnyt.dk ønsker vore læsere en rigtig god tirsdag.   Vejret i dag: Tørt med nogen eller en del sol, der dog i perioder kan virke

Læs mere »