GASTRONOMISK: De har truet med det længe, men nu har Vibeke og Jan for alvor sat gang i salget af deres populære “Louisekroen” i Bølshavn.

De har truet med det længe, stamgæsterne vil ikke høre om det, men nu har restauratørparret Vibeke Kruse og Jan Handberg sat deres populære “Louisekroen” i Bølshavn ved Svaneke til salg.
Siden parret overtog det historiske spisested i 2018 er det kun gået en vej – fremad. Der er lynende travlt på Louisekroen, hvor værtspar og godt 15 ansatte tager sig så godt af gæsterne, at det er en nødvendighed at bestille bord, hvis man vil sikre sig en af stedets overmåde lækre bøffer på tallerkenen eller gode vin i glasset.
Sæsonen i år har ikke været nogen undtagelse, Vibeke, Jan og hele personalet har haft rygende travlt hele sommeren – og det er der flere grunde til.
Først og fremmest den gode mad, naturligvis.
Det gælder naturligvis især de møre og saftige bøffer, der udskæres af godt slagtekvæg fra Finland. Både Vibeke og Jan har tygget sig gennem meget forskelligt oksekød, men det er altså det finske kvæg, der giver de møreste bøffer. Kødet fra Finsk Ayrshire er helt i særklasse. Hemmeligheden er græsfodret kvæg fra mindre bedrifter med mindre kvæg. Og så går kvæget på græs det meste af året.
(Fortsættes under billedet)

“Finnerne lægger vægt på dyrevelfærd, og det gør vi også”, siger Vibeke. Så det er ikke tilfældigt, at leverandøren både i 2018 og 2019 tog førstepræmie for “Worlds Best Steak” i World Steak Challenge.
En anden af hemmelighederne bag den store succes i Bølshavn er de mange gode vine, der er på vinkortet. Velsmagende vine, der passer til alle udskæringer. Og så en helt utrolig god husets vine baseret på Grenache-druen og som bare går op i en gastroniomisk og højere enhed med f.eks. oksemørbrad.
Og så er værtsparret synligt på kroen: Vibeke fortæller gerne den fascinerende historie om dengang Kong Frederik 7. og hans gemalinde, grevinde Louise Danner, besøgte Bornholm i 1856 og blev meget begejstret for øen. Han kunne lide fiskerne, der havde begge ben på jorden og snusfornuft i hovedet.
Og syd for Bølshavn finder vi Louiselund – et herligt sted med adgang for offentligheden og opkaldt efter Louise Danner.
(Fortsættes under billedet)

Jan er så god til at fortælle om husets himmelske og gammeldags desserter, at det gør det svært at vælge mellem den klassiske rødgrød med fløde – eller gammeldags æblekage…
Vibeke og Jan har forplantet deres venlige og hyggelige omgangsform tilæ deres unge ansatte, så gæsterne føler sig mere end velkommne. Der er således mangle gode grunde til at gæste “Louisekroen” – og lige nu især fordi det er ved at være forbi med Vibeke og Jan på kroen.
De føler begge, at det er rettidig omhu at sætte kroen til salg nu, hvor de begge fortsat har gode kræfter og lyst til at drive værket.
“Jan er efterhånden blevet 63 år og jeg selv 59 – så nu er det tid at finde nogle andre, der vil overtage “Louisekroen” – og forhåbentligt drive den videre efter samme koncept, der tilsyneladende rigtigt er faldet i kundernes smag – både lokale og turister,” fortæller Vibeke.
(Fortsættes under billedet)

Kroen er sat til salg hos EDC i Rønne, hvor interesserede selv kan gå ind og læse mere Og der er plads til 70 gæster i selve kroen – og 32 pladser mere i terrassestuen i de smagfuldt indrettede lokaler.
Og så ser Vibeke og Jan frem til nogle mere fredelige år, hvor der bliver mere tid til familien – og måske især de fire børnebørn.
Familien holder til i Helsingør, så der er planen, at Vibeke og Jan vil flytte dertil også.
Beholder huset
Men rolig, der bliver riog mulighed for fortsat at hilse på disse to herlige mennesker, der beholder deres hus i Østerlars og fortsat vil være hyppige gæster på øen.
Så dette må være ugens tilbud til friske kræfter, der ønsker at overtage en af øens populæreste spisesteder. Og så er vi nogle stykker, der håber på, at de nye ejere ikke vil lave alt for meget om på “Louisekroen”.
For det vil være både synd og skam.
Men de er altså på kroen lidt endnu. I tiden frem til 24. oktober er her åbent hver aften fra torsdag til søndag.











