Hit med 80’erne serverede det ene hit efter det andet

MUSIK: Fredag aften i Musikhuzet i Rønne blev bare en virkelig god aften. Så kort kan det siges.

Hit med 80’erne – hittede med hits (Foto: Isabella Jensen)

Allerede inden koncerten med Hit med 80’erne kunne man mærke, at der var noget særligt i luften. Musikhuzet benyttede nemlig også lejligheden til at vise deres nye bar- og loungeområde frem, som er blevet bygget om siden årsskiftet. Det fungerer virkelig godt – hyggeligt, åbent og et oplagt sted lige at lande før og efter koncerten.

Da Hit med 80’erne gik på scenen, var der ikke så meget at rafle om. Folk var klar. Og det blev hurtigt tydeligt, hvorfor de stadig kan fylde spillesteder rundt i hele landet efter så mange år.

Publikum sang med
Det ene hit efter det andet ramte salen – numre fra Tøsedrengene, Rocazino, RayDeeOhh, Gnags, News, TV-2 og Dodo & The Dodo’s – og publikum sang med, som om de aldrig havde lavet andet. Det er egentlig ret vildt, hvor godt de sange stadig holder.

Der var også plads til små historier og grin undervejs, og det hele føltes meget nede på jorden – som en fælles tur tilbage til en tid, mange stadig har et forhold til. Man kan godt forstå, at Hit med 80’erne nu er ude på deres 34. år på landevejen. Det fungerer stadig. Og det er ikke kun nostalgi – det er bare gode sange, leveret med energi og overskud.

Du vil måske også synes om

Flåterne stortrives i efteråret

SUNDHED: Helle Sydendal mistede hørelsen og blev lammet efter et flåtbid. Nu har hun skrevet en bog, der skal gøre danskerne klogere på flåter, og hvordan man undgår flåtbid. Her i efteråret er det højsæson for jagt, svampeture, løb i skoven og hundetræning, men også for flåterne. De er aktive

Læs mere »

Satser på helt nyt løfteudstyr

ERHVERV: Baltic Steelwork fortsætter i nyt og mere fokuseret setup med Baltic Carrier som det centrale forretningsområde. Ambitionen er at skabe en stærk position for løfteudstyr i 100 pct. rustfri stål til produktionsvirksomheder med høje krav til kvalitet, holdbarhed og drift.   Bag det nye Baltic Steelwork-setup står Ocean Prawns

Læs mere »

Kordegn fortæller om barndom i Nexø

Barndomsminder, bornholmske sange og fællessang er på programmet, når Nexø Kirke tirsdag 25. august inviterer til Tirsdagscafé i Nexø Kirkeskole.  Af Lene Dam Jørgensen Tirsdag 25. august kl. 10 fortæller Jørn Pedersen i Nexø Kirkesole om sin barndom i og omkring Nexø. Undervejs fortæller han anekdoter fra opvæksten i området

Læs mere »