MUSIK: Fredag aften i Musikhuzet i Rønne blev bare en virkelig god aften. Så kort kan det siges.

Allerede inden koncerten med Hit med 80’erne kunne man mærke, at der var noget særligt i luften. Musikhuzet benyttede nemlig også lejligheden til at vise deres nye bar- og loungeområde frem, som er blevet bygget om siden årsskiftet. Det fungerer virkelig godt – hyggeligt, åbent og et oplagt sted lige at lande før og efter koncerten.
Da Hit med 80’erne gik på scenen, var der ikke så meget at rafle om. Folk var klar. Og det blev hurtigt tydeligt, hvorfor de stadig kan fylde spillesteder rundt i hele landet efter så mange år.
Publikum sang med
Det ene hit efter det andet ramte salen – numre fra Tøsedrengene, Rocazino, RayDeeOhh, Gnags, News, TV-2 og Dodo & The Dodo’s – og publikum sang med, som om de aldrig havde lavet andet. Det er egentlig ret vildt, hvor godt de sange stadig holder.
Der var også plads til små historier og grin undervejs, og det hele føltes meget nede på jorden – som en fælles tur tilbage til en tid, mange stadig har et forhold til. Man kan godt forstå, at Hit med 80’erne nu er ude på deres 34. år på landevejen. Det fungerer stadig. Og det er ikke kun nostalgi – det er bare gode sange, leveret med energi og overskud.










