Særlig skoledag i Rønne: Elever ser Putin-kritisk film

SKOLEN: Skoleelever får torsdag 5. februar en helt særlig skoledag, når “Ask Why Docs” skifter skolebænken ud med biografen for kommunens skoleelever.

Bornholmske skoleelever skal se film fra Rusland.

 

De tilmeldte unge til arrangementet skal se filmen “Putins Skole” og tale med Katya Kize, som er instruktørassistent og medproducer på produktionen. Filmen er en forkortet udgave af den Oscar-nominerede dokumentar “Mr. Nobody against Putin.”

“Putins Skole” handler om Pasha Talankin, der som lærer også har ansvar for skolens events og for at filme livet på skolen. Pasha er en engageret og afholdt lærer, som forsøger at gøre sine elever glade, trygge og selvstændige. Da præsident Putin starter sine “særlige militære operationer” i Ukraine, ændrer skolens liv sig, og Pashas rolle som lærer og ansvarlig for skolens filmproduktioner ændrer sig markant.

Militær opdragelse
Filmen viser hvordan den militære opdragelse bliver en del af skolens liv  – og hvordan Pasha bliver en brik i krigens store spil, hvor der ikke er plads til selv at tænke eller at have sin egen mening.

Efter filmen har de unge en samtale med Katya Kize, der selv har russisk baggrund. De unge, som deltager i filmvisningen og debatten, har også modtaget undervisningsmaterialer til filmen, som giver dem mulighed for selv at tage stilling til nogle af filmens temaer, som ytringsfrihed og skolens form.

Arrangementet finder sted torsdag 5.februar kl. 10 igen kl.12 i Rønne Bio.

Du vil måske også synes om

Nye digitale muligheder skal hjælpe med genoptræning

KOMMUNALT: Regionskommunen ønsker at udvide mulighederne for borgere, der er henvist til genoptræning. Kommunen er derfor med i et samarbejde i Kommunernes Landsforening om at udvikle digitale træningsløsninger, der kan foretages i hjemmet   Det skal i fremtiden også være muligt for borgere, der er henvist til genoptræning at foretage

Læs mere »

Kursus i førstehjælp i Rønne og Nexø

HELBRED: LOF Bornholm, Nexø Boldklub og Viking Atletik inviterer bornholmere til gratis fire-timers kurser i “Førstehjælp ved større hændelser”.    Hvad gør man, hvis der sker en større ulykke? Hvis flere mennesker pludselig har brug for hjælp? Eller hvis man befinder sig et sted, hvor hjælpen ikke kan være fremme

Læs mere »

Undersøg udvidelse af Tejn Børnehus som alternativ til nybyggeri i Allinge

DEBAT: Tejn Børnehus Forældreråd har et forslag til kommunalbestyrelsen: Udvid Tejn Børnehus, så børn fra både Tejn kig Allinge kan samles der.   Af Forældrerådet, Tejn Børnehus Inden der træffes endelig beslutning om at lukke Tejn Børnehus, foreslås det, at Bornholms Regionskommune undersøger en løsning, hvor Tejn Børnehus udvides, så

Læs mere »