MORGENHILSEN: Fredag 16. januar – Solen står op kl. 08.16 og går ned kl. 16.04. Dagen er tiltaget med 40 minutter. Bornholmnyt.dk ønsker vore læsere en rigtig god weekend.
Vejret:
Mest tørt og lidt eller nogen sol. Temp. omkring 5 graders varme og vinden bliver let til frisk fra syd og sydøst, ved kysterne op til hård vind. (DMI)
Idag er det Marcellus dag
Efter pave Marcellus den Første, som døde år 309.
Vi siger tillykke til
1954 Morten Meldal, nobelprisvinder og professor i kemi på Københavns Universitet.
1960 Sade, nigeriansk sangerinde.
1974 Kate Moss, engelsk supermodel.
1982 Birgitte Hjort Sørensen, skuespillerinde .
1988 Nicklas Bendtner, fhv. fodboldspiller.
1990 Sofie Torp, skuespiller.
OBS! Vi optager gerne vores medlemmers fødselsdage, og de behøver ikke være runde. Send oplysninger om fødselsdage til red@bornholmnyt.dk.’
Hvad er der sket historisk på datoen 16. januar?
27 f.Kr Gaius Julius Caesar Octavian modtager titlen Augustus (den ophøjede) af det romerske senat. hvilket markerede den formelle overgang fra den romerske republik til det romerske kejserdømme. Senatet tildelte ham denne ærestitel som anerkendelse for hans magt, og den betød “den ophøjede” eller “den ærværdige”. Augustus indledte en lang periode med fred og stabilitet i Romerriget, kendt som den romerske fred (Pax Romana).
1547 Den 16-årige Ivan den Grusomme krones under navnet Ivan 4. til zar af Rusland. Han var den første russiske hersker, der tog titlen “Zar”. Kort efter kroningen giftede han sig med Anastasia Romanovna, som blev den første russiske zarina, og hendes familie (Romanov-slægten) fik stor indflydelse.
1772 Dronning Caroline Mathilde, Struensee og grev Brandt bliver fængslet efter et maskebal på Christiansborg Slot.
1864 Preussen og Østrig kræver, at Danmark annullerer Novemberforfatningen inden for 48 timer. Da Danmark ikke efterkom dette krav, invaderer de preussiske og østrigske tropper grænsen til Slesvig den 1. februar 1864. Dette markerede den militære begyndelse på 2. Slesvigske Krig. Krigen førte til det danske nederlag ved Dybbøl og tabet af hertugdømmerne Slesvig, Holsten og Lauenborg
1917 Forbuddet mod fremstilling og salg af alkoholiske drikke i USA træder i kraft. Det satte gang i en omfattende illegal produktion, der var styret af mafiaen. Forbuddet ophævedes i 1933.
1962 I Jamaica begynder Terence Young optagelserne til den første James Bond film “Dr. No -Agent 007 – Mission Drab” efter Ian Flemings agentroman med Sean Connery i hovedrollen.
1964 Københavns Borgerrepræsentation vedtager et forbud mod rygning i hovedstadens sporvogne og busser i de tilfælde, hvor der ikke kan skærmes af for ikke-rygere.
1969 Studenten Jan Palach sætter ild til sig selv på Wenzelspladsen foran Nationalmuseet i Prag i protest mod den sovjetisk-ledede invasion af Tjekkoslovakiet. Han dør tre dage senere.
1970 Under kongeparrets besøg i Etiopien udnævnes kong Frederik IX til æresborger i Addis Abeba. Besøget markerer de stærke diplomatiske bånd mellem Danmark og Etiopien under kejser Haile Selassie. Under opholdet deltager kongen og dronning Ingrid i flere officielle ceremonier, hvor udnævnelsen til æresborger er en central anerkendelse af det venskabelige forhold mellem de to nationer.
1979 Shahen af Iran og dronning Farah Diba flygter ud af landet efter lang tids blodig uro.
1989 De Danske Spritfabrikker, De Danske Sukkerfabrikker og Danisco meddeler, at de fusionerer, og dermed er Danmarks største industrivirksomhed en kendsgerning. Den ny virksomhed får navnet Danisco A/S.
2005 67-årige rumænske Adriana Iliescu bliver den ældste fødende kvinde i verden, da hun nedkommer med tvillingepiger. Kun den ene overlever.
Husker du?
Forfatteren Leif Panduro? Han var en af Danmarks mest populære og betydningsfulde forfattere og dramatikere i det 20. århundrede, bl.a. med nogle fremragende tv-spil. Han døde 16. januar 1977, 53 år.











