Sangaften i Rønne

MUSIK: Der er sangaften i Sognegården Rønne Syd, hvor der vil blive sunget danske sange. Organist Anders Forsberg Svendsen fortæller om sang og musik undervejs.

Der er sangaften i Sognegården Rønne Syd. (Arkivfoto)

 

Af Lene Dam Jørgensen

Torsdag 11. december fra kl. 19 til 20.15 er der sangaften i Sognegården Rønne Syd på Søndergårds Allé 1A.

Der synges salmer, højskolesange og gode, gamle danske sange i den lettere genre. Der vil blive sunget et par timer med en kaffepause undervejs, hvor der serveres  kaffe og kage til 10 kroner.

Organist Anders Forsberg Svendsen sidder ved flyglet og vil fortælle lidt om sang og musik undervejs.

Du vil måske også synes om

EWII advarer mod falske sms’er

SVINDEL: Energikoncernen EWII oplever i øjeblikket, at falske sms’er bliver sendt ud i EWIIs navn. Modtager du en besked, opfordres du til at slette den uden at klikke på linket i beskeden. Sms’er, der hævder, at du mangler at betale en EWII-faktura, linker ind til en falsk hjemmeside med EWIIs

Læs mere »

Kold vinter præger regnskab

ERHVERV: Bornholms Brandforsikring kommer ud af første halvår 2026 med et positivt resultat efter skat på 10,6 mio. kr.   Halvåret har været præget af en hård vinter, flere skader og stigende omkostninger til skadeudbedring. Til gengæld fortsætter kundetilgangen Til Bornholms Brandforsikring, omkostningerne er fortsat under den strategiske målsætning, og

Læs mere »