Beredskab: Politisk dialogmøde i Svaneke

POLITIK: Rækken af politiske dialogmøder fortsætter på Madvig Pub i Svaneke i aften onsdag 5. november

Mads Wolff, S og Peter Fridolf, C – klar til politisk debat

 

Så er der igen politisk dialogmøde på Madvig Pub i Svaneke. Mads Wolff fra Socialdemokratiet og Peter Fridolf fra de konservative starter dialogen onsdag 5. november kl. 20 og stiller spørgsmålene til aftenens ekstra gæster: Jacob Trøst, borgmester og lokal formand for Beredskabskommissionen, brandkadet Kristoffer Kronmand, C, samt Sebastian Bloch Jensen fra SF.

Mette Frederiksen
Den geopolitiske situation fylder meget på Bornholm, og på det seneste har vi haft prominente besøg på Bornholm, bl.a. statsminister Mette Frederiksen (S) og foresvarsminister Troels Lund Poulsen (V), der har talt om Danmarks sikkerhed i forhold til Bornholm.

I aften tages fat på et spørgsmål, der ligger mange bornholmere på sinde, nemlig hvordan vi som samfund kan beskytte os mod både naturlige og knap så naturlige opståede kriser.

Synspunkterne er mange om, hvad der kan, bør og skal gøres på Bornholm i forhold til den nationale sikkerhed. Men beredskabet i Danmark udgøres at tre niveauer, det nationale, det kommunale og det civile.

Kommunens rolle
Hvad er kommunens rolle og ansvar  – og hvad kan og bør vi som borgere gør for at bidrage til det samlevende bornholmske beredskab?

Kommunen har en forpligtelse omkring beredskab, men hver enkel borger har også fået en forpligtelse. Sådan kan det i hvert fald lægges ud, når vi har fået en anbefaling omkring, at hver enkel borger skal kunne klare sig i tre dage i tilfælde af en længerevarende krise.

Har du en mening eller et spørgsmål i den anledning, så kan du dele dem onsdag aften med andre, der også interesse sig for det personlige beredskab.

Du vil måske også synes om

BAT klar med nye køreplan

TRANSPORT: Fra søndag 2. august 2026 træder BATs nye køreplan i kraft. Ændringerne er begrænsede og består primært af mindre justeringer af køretider på enkelte ruter.   Den største ændring i BAT’s nye køreplan er for ruterne 4A og 6A. Disse ruter er med den nye køreplan blevet integreret i

Læs mere »

Der spilles op til dans i Cirkusbygningen

MUSIK: Fredag 1. august kl. 20 åbner Cirkusbygningen i Sandvig dørene til koncert med det forrygende, tjekkiske band “Rajtaraj,” som besøger Bornholm – og Danmark – for første gang.  Fødderne danser med af sig selv, når folkemusik fra hele Europa bliver taget under kærlig behandling af Rajtaraj fredag 1. august

Læs mere »

23 bilister kørte for stærkt i Svaneke

  POLITI: Der er rigtigt mange bilister, der har svært ved at overholde fartbegrænsningen i Svaneke på 40 km/t. Onsdag foretog politiets ATK-bil således hastighedsmålinger i Svaneke inden for 40 km/t-zonen, og der var hele 23 målinger over det tilladte. Den højest målte hastighed var 64 km/t. Seks bilister fik

Læs mere »