Årets sidste match for Viking-RIK

Viking-RIK’s KS-hold spiller årets sidste match på Kløvermarken i København. (Arkivoto: Finn Edvard)

 

FODBOLD: Lørdag 1. november spiller Københavnsserieholdet fra Viking-RIK årets og sæsonens sidste kamp. Det finder sted på Kløvermarken på Amager og modstanderne er Føroyar. Hjemmeholdet er på en sjetteplads og er ikke stærkere end at bornholmerne kan få points med hjem – spændende bliver kampen i alt fald.

Selv med en sejr kan Viking-RIK ikke avancere fra sæsonens ottendeplads – men placeringen i Københavnsserien er sikret også fra næste sæson – og tillykke med det!

Det betyder dog ikke, at spillerne ikke giver den fuld skrue i København: Viking-RIK vil vinde alle kampe – også årets sidste.

Tilfredse trænere
Trænerteamet er tilfreds med, at målet om at blive i Københavnsserien er nået. En sæson med et et meget ungt hold, der har præsteret rigtigt godt i sæsonens løb. Spilerne har mødt ældre og mere erfarne spillere og har gjordt det rigtig godt.

Sæsonen har endvidere været præget af mange afbud og nogle længervarende skader, så meget mere respekt for holdets indsats.

Vi kommer blæsende
“Vi får nu en hel vinter til at forberede os – i modsætning til i sommer, hvor mange af spillerne var forhindrede i at møde op til træning på grund af arbejde og ferie. Vi havde endvidere en meget kort forberedelse fra 7-mands bane til 11-mands. Så endnu en kæmpe ros til pigerne for at omstille sig,” lyder det fra holdets trænere Niclas Pedersen og Emma Dunker Lodberg, der slutter:

“Det kan vi forberede os meget mere på nu, når vi får fire-fem måneder, hvor vi kan arbejde med faser på banen og mere kontrolleret opspil. Vi sætter mål sammen med pigerne og så kommer vi blæsende ud i foråret 2026,” lyder det.

Du vil måske også synes om

Kandis spiller i Smedjen næste år

MUSIK:  Der bliver dømt fest, fællesskab og dansk musikglæde, når “Kandis”gæster Smedjen i Tejn til august næste år.   Den jyske popgruppe Kandis er for længst blevet en institution på den danske musikscene, og til sommer venter en eftermiddag og aften fyldt med de sange, som generationer af danskere har

Læs mere »

Lions dropper julemarked i Rønne

  JUL: De sidste tre år har Lions Rønne gennemført julemarked på Store Torv i Rønne. Det startede med en enkelt julehytte, der senere voksede til syv. Hele ideen var at private, eller mindre firmaer og virksomheder, kunne leje en sådan hytte, hvor de kunne sælge deres specialiteter. Al indtjening

Læs mere »

Nu gør Anna København sødere

ERHVERV: Karamel Kompagniet har – i bogstaveligste forstand  – åbnet en lækker butik i hjertet af København, og det strømmede ind med gratulanter, da der i eftermiddags var reception i den nye butik.   Det strømmede ind med gratulanter, da Anna Knightsbridge og personale kunne byde velkommen i Karamel Kompagniets

Læs mere »