Provstiudvalg uden kampvalg

KIRKE; Valget til provstiudvalg og stiftsråd i Bornholms Provsti gennemføres uden afstemning

Østermarie kirke (Foto: Torben Ager)

 

Ved fristens udløb for opstilling af kandidater til årets valg til provstiudvalg og stiftsråd har valgbestyrelsen modtaget én kandidatliste til hvert af de tre relevante valg: En lægmand Bornholms Provstiudvalg, et præstevalg til Bornholms Provstiudvalg samt et valg til stiftsrådet i Københavns Stift.

Da der kun er indleveret én kandidatliste til hvert af valgene, har et kampvalg vist sig unødvendigt. De opstillede kandidater er dermed valgt uden afstemning i overensstemmelse med gældende regler.

De er valgt
De valgte medlemmer til Bornholms provstiudvalg (lægfolk) er:  Vivian Munch Petersen, Olsker, Jack Rønne Frederiksen, Knudsker, Birte Kofod, Rønne (forperson), Ole Karpf, Østermarie, Arne Munch Ipsen, Aakirkeby, Karsten Brodersen, Østerlars-Gudhjem. Derudover er provst Jacob Holm selvskrevet.

Valgbestyrelsen består af Birte Kofod, der er forperson samt Vivian Munch Petersen og Jacob Holm.

For fire år
Valgt præsterepræsentant til Bornholms Provstiudvalg er Elon Lauterlein, Allinge-Sandvig med Nikolaj Hartung Kjærby, Klemensker-Rø som stedfortræder.

Valgt menighedsrepræsentant fra Bornholms Provsti til Stiftsrådet i Københavns Stift er Folmer Lynggaard, Rønne med Ole Karpf, Østermarie som stedfortræder.

Valgperioden træder i kraft 1. november og løber over fire år.

Du vil måske også synes om

Go’morgen, Bornholm…

MORGENHILSEN: Tirsdag 28. juli. Solen står op kl. 05.00 og går ned kl. 21.11. Dagen er aftaget med 13 minutter. (UV Maks 5.0.) Bornholmnyt.dk ønsker vore læsere en rigtig god tirsdag Vejret i dag: Tørt med lidt eller nogen sol. Temp. mellem 18 og 22 grader og jævn til hård vind

Læs mere »

Når øjnene er rettet – mod mobilen…

Da jeg forleden kørte til træning, mødte der mig et syn, som jeg ikke har kunnet få ud af hovedet. På nogle få kilometer mødte mit øje mig flere, som gik tur med øjnene fast møntet på deres mobiltelefon. De havde ingen oppakning med, så det var ikke folk, som

Læs mere »

Fællesskål, løgn og latin med Sømændene

MUSIK: Fredag aften bød “Under Åben Himmel” på dobbeltkoncert med Johnny Deluxe og Sømændene. Begge orkestre havde stærke forbindelser til Bornholm – både på scenen og bag kulisserne.   Af Torben Severinsen Musikhuzets baggård dannede fredag aften rammen om en musikalsk sommeraften med to markante danske livebands. Først gik Johnny

Læs mere »