Gratis cirkus for børn og voksne i Sandvig

CIRKUS: Cirkusbygningen i Sandvig får senere på måneden besøg af det tyske børne-og ungdomscirkus, Cirkus Charivari.

Så kommer der cirkus til Sandvig

 

Cirkusbygningen i Sandvig er kommet godt i gang efter sommerferien og kan nu fortælle, at det tyske børne-og ungdomscirkus, Cirkus Charivari kommer på besøg i weekenden 25.-26. oktober.

Begge dage underholder Charivari med cirkusforestillingen “Between us”, der omhandler forhold mellem mennesker. Under forestillingen er der en “menneskelig berøring” i luften og på jorden, hvad enten det er i kampen på linen, i den akrobatiske kamp om territoriet eller blandt unicyklister, der i starten er mere opmærksomme på deres mobiltelefoner end på personerne omkring dem.

Forestillingens andre numre handler om venskab, individualitet eller kærlighed, og herunder nedbryder de unge kønsstereotyper. De 20 unge er mellem 12 og 16 år, og viser – nogle gange livlige, nogle gange poetiske, nogle gange med et humoristisk blink i – at de mestrer én disciplin frem for alt: socialt samvær og inklusion uden sidestykke.

Et program i topklasse – og gruppen får fantastisk musikalsk støtte af Charivari-livebandet: Syv musikere mellem 12 og 19 år, som vil rocke hele salen.

Du vil måske også synes om

Den professionelle…

HÅNDVÆRK: Simon Leegaard Rømer er ikke bare bornholmer med stort B og en usædvanlig hyggelig mand – han er også en del af det super-professionelle team fra Knudsker VVS Vist kan 50-årige Simon Leegaard Rømer godt lide at være blandt kammeraterne på fisketur i Sverige, men vær sikker på, at

Læs mere »

Go’morgen, Bornholm…

MORGENHILSEN: Tirsdag 27. oktober. Solen står op klokken 06.53 og går ned klokken 16.34. Dagen er aftaget med syv timer og 43 min. Bornholmnyt.dk ønsker vore læsere en god tirsdag.   Vejret i dag: Skyet med tørt vejr. Temp. mellem 12 og 13 grader og vinden tiltager og bliver jævn

Læs mere »