MUSIK: Svaneke Kirke inviterer torsdag 1. august til koncert med den bornholmske cellist Anja Lillemæhlum

Af Lene Dam Jørgensen
Torsdag 1. august kl. 19.30 inviterer Svaneke Kirke til koncert med den bornholmske cellist Anja Lillemæhlum. Hun spiller musik af komponisterne Andrea Cassarrubios, Reena Esmail samt numrene fra hendes eget Album In your Peace.
Cello og sindsstemninger
Værket “Seven” af Andrea Cassarrubios, “Varsha” af Reena Esmail samt numrene fra Anja Lillemæhlums “Album In your Peace” er alle skrevet mellem 2020 og 2023 og udforsker på forskellig måde de klanglige muligheder, der er i celloen og forskellige sindsstemninger.
Spanskfødte Andrea Cassarrubios skrev værket Seven under coronaen, hvor der var isolation. Hun lader i sin musik celloen bære den smerte som coronaen medførte. Andrea Cassarrubio har tilegnet stykket til det sundhedspersonale, der var under coronapandemien. Komponisten Reena Esmail er meget inspireret af indisk musik og i værket Varsha er det af den stemning, der er efter et stor regnskyl.
Bornholms professionelle cellist
Anja begyndte som 17-årig på Det Kongelige Danske Musikkonservatorium, hvor hun studerede hos cellisterne Morten Zeuthen og Henrik Dam Thomsen. Hun debuterede i 2015 fra solistklassen og holder solokoncerter samt medvirker på flere pop og worldmusik-albums og arbejder med forskellige dansere, skuespillere og bands.
Der er entré på kr. 100,-



