Bornholm fejrede Sct. Hans

Også i Sandvig blev der fejret Sct. Hans i fællesskab i aftes. (Foto: Bente Møller)

 

TRADITIONER: Rigtig mange bornholmere kom af huse i aftes, da hele øen fejrede Sct. Hans – til minde om Jesus fætter Johannes Døberen, der er den egentlige årsag til begivenheden.

Bornholmnyt.dk bragte i går en artikel om Sct. Hans skrevet af vor teologiske medarbejder, fhv. sognepræst Agnethe Zimino (du kan læse artiklen andetsteds på siden.)

I dag bruger de fleste den skønne sommeraften til at samles med venner eller på egen hånd opsøge et af de mange steder, hvor Drachmanns “Midsommervise” fra 1885 synges i fælleskab – og traditionen med at sende heksen øverst på bålet mod Bloksbjerg endnu ikke er helt forsvundet – selv om den efterhånden er forsvundet de fleste steder – den grumme forhistorie taget i betragtning ikke uden grund.

At fejre Sct. Hans i Norden er en gammel skik – helt tilbage fra 1500-tallet – omend traktementet sikkert har været et andet dengang. I aftes duftede der flere steder på øen af grillstegte pølser og anden grillmad.

 

 

Du vil måske også synes om

Weekendens gudstjenester

TRO: Bornholmnyt.dk bringer oversigten over lørdagens og søndagens gudstjenester 1. og 2. august   Lørdag 1. august Levende Kirke Bornholm 19: Britta & Victor Hørup. Taler: Victor Hørup. Børnehjørne. Søndag 2. august Aa Kirke 09.00: Leni Elgbjørn Hansen Sankt Peders Kirke 10.30: Leni Elgbjørn Hansen Allinge Kirke 19.00: Nikolaj Hartung

Læs mere »

Intet nyt under solen…

“Det, der var, er det samme som det, der kommer, det, der skete, er det samme som det, der vil ske; der er intet nyt under solen…” Således sagde Prædikeren, den kloge mand i Bibelen, Kong Salomon, ophavsmand til “Den salomoniske løsning.” Ordene kan lænses i det lille kapitel i Bibelen

Læs mere »