Trafikuheld på Nexøvej

Politi: Tirsdag formiddag skete et trafikuheld på Nexøvej ved Hegnedevejen. En 87-årig mand fra Nexø, som kom kørende ad Nexøvej i vestlig retning, kolliderede med den forankørende bil, ført af en 57-årig kvinde fra Aakirkeby, da denne skulle svinge til venstre.

De to førere samt en 58-årig kvinde fra Aakirkeby, der var passager i den svingende bil, blev alle kørt til hospitalet. Umiddelbart var ingen kommet alvorligt til skade. Den 87-årige mand blev sigtet for at udvise manglende agtpågivenhed i trafikken.

Nexøvej blev i forbindelse med uheldet midlertidigt afspærret i begge retninger og kunne åbne igen før middag.

Du vil måske også synes om

19-årig bilist i solouheld

POLITI: Mandag eftermiddag skete et solofærdselsuheld, hvor en 19-årig mand fra Vestermarie havde påkørt et helleanlæg på Vestermarievej uden for Rønne. Der var sket betydelige materielle skader, men ingen personer var kommet til skade ved uheldet. Den 19-årige blev sigtet for ikke at udvise tilstrækkelig agtpågivenhed i trafikken.  

Læs mere »

El-løbehjul med topfart på 84 km/t

POLITI: En 13-årig dreng fra Nexø blev mandag eftermiddag standset på et el-løbehjul, som blev skønnet til at være ulovligt, på Sdr. Hammer i Nexø. Uden belastning viste displayet på løbehjulet, at det kunne køre op til 84 km/t. El-løbehjulet blev beslaglagt med henblik på nærmere undersøgelse, og drengens forældre

Læs mere »

Udrykning: Røgudvikling på plejehjem

  POLITI: Mandag aften skabte røgudvikling nervøsitet ved Nylars Plejecenter på Rønnevej. Brandvæsenet og politiet kom hurtigt til stedet, hvor der havde været ved at gå ild i en lænestol på grund af rygning. En 71-årig mand blev sigtet for overtrædelse af beredskabsloven. To personer blev kørt til kontrol på

Læs mere »