Kom til Åben Havn i Rønne

HAVNEN:  Lørdag 27. april åbner havnen i Rønne igen portene for interesserede borgere, når der er Åben Havn i Sydhavnen.

Kom til åben havn i Rønne og få en snak om havnens fremtid.

 

Rønne Havn byder i samarbejde med MT Højgaard alle velkommen til at besøge havnen bag hegnet og se det igangværende byggeri. Der vil i løbet af dagen være en række aktiviteter og konkurrencer, ligesom der er drikkevarer og grillpølser til alle gæster.

Rønne Havn er i gang med en fremtidssikring, der understøtter Bornholms langsigtede interesser. Havnen har i århundreder været Bornholms port til verden, der sikrer forsyning og udvikling for øens nuværende og kommende generationer.

(Artiklen fortsættes under billedet)

Få en snak med havnens medarbejdere

 

At være den centrale forsyningshavn på Bornholm er en position, der forpligter, og er forbundet med store forventninger. Rønne Havn skal både levere og understøtte en vækst og udvikling til gavn for alle bornholmere.

Lørdag 27. april giver Rønne Havn og havnens entreprenør, MT Højgaard, interesserede borgere mulighed for at komme ind bag hegnet, hvor de kan møde medarbejdere og høre mere om de mange arbejdsopgaver omkring både havnens dagligdag og opbygningen af den nye havn.

En ny kaj
I forbindelse med Åben Havn er der adgang til byggepladsen i Sydhavnen, hvor der bliver etableret en helt ny kaj, og hvor det tidligere fiskeribassin bliver fyldt op, så det kan fungere som projektareal for udskibning af de mange vindmølleprojekter i Østersøen.

“Det er ikke hverdagskost, at vi har et byggeri i denne størrelsesorden, og derfor giver vi borgere og naboer mulighed for at komme helt tæt på. Vi håber på at se rigtig mange bornholmere på havnen, hvor en række af vores medarbejdere og MT Højgaard vil fortælle mere om, hvad det vil sige at være en del af Rønne Havn. Vi vil gøre vores for at skabe en spændende dag for både børn og voksne, siger Lars Nordahl, administrerende direktør på Rønne Havn.

Kaffe og konkurrencer
I løbet af Åben Havn vil der være konkurrencer og aktiviteter, ligesom havnen byder på en kop kaffe, lokal most og grillpølser til alle gæster.

Åben Havn på havnen i Rønne foregår lørdag 27. april fra kl. 1o til 14 i Sydhavnen. Der er indgang og parkering for enden af Sydhavnsvej. Medarbejdere og skiltning vil vise vej. Havnen anbefaler, at de besøgende tager praktisk fodtøj på.

Du vil måske også synes om

14-årig kørte på hurtig knallert – lidt for hurtig…

POLITI: Man skal huske at have tingene i orden – også, når man kører på knallert. Det måtte både en 29-årig mand og en 14-årig dreng sande i går: Tirsdag ved middagstid blev en 14-årig dreng fra København stoppet på en knallert på Zahrtmannsvej i Rønne. Drengen blev herefter sigtet

Læs mere »

Glemte du at strække ud? Bare rolig…

SUNDHED: Bornholmnyt.dk’s sundhedsekspert, osteopat Philip Brunke Fagralid, skriver om at strække ud efter træning – er det virkeligt så vigtigt? Læs artiklen og bliv klogere…   Af Philip Brunke Fagralid Du har måske sagt det til dig selv mere end én gang efter træning: “Jeg skal huske at strække ud,

Læs mere »

Flåterne stortrives i efteråret

SUNDHED: Helle Sydendal mistede hørelsen og blev lammet efter et flåtbid. Nu har hun skrevet en bog, der skal gøre danskerne klogere på flåter, og hvordan man undgår flåtbid. Her i efteråret er det højsæson for jagt, svampeture, løb i skoven og hundetræning, men også for flåterne. De er aktive

Læs mere »