For bornholmere, turister – og andre jazzfans…

MUSIK: Søndag eftermiddag var der fyldt godt op i Raschs Pakhusz af både bornholmere, turister og andre jazz fans. Jazzklub Bornholm og Musikhuzet havde besøg af en af verdens førende mundharmonikaspillere og hans band – Mathias Heise Kvintet.

Mathias Heise Kvintet for fuld udblæsning. (Foto: Torben Severinsen / Musikhuzet)

 

Musikken ved søndagens koncert var primært fra Mathias Heise Kvintets debutplade ”Mouth Games,” der udkom i begyndelse af oktober 2023.

Men derudover var der også sange fra Toots Thielemans bagkatalog samt nøje udvalgte sange fra jazz standardernes verden.

Med sig på scenen havde Mathias Heise (på kromatisk mundharpe) et imponerende hold af nogle af Danmarks allerbedste jazzmusikere: Jacob Kristoffersen på klaver, Pelle Von Bülow på guitar, Thomas Fonnesbæk på bas og Jeppe Gram på trommer.

 

 

Du vil måske også synes om

Bornholm skal være bedre til at transportere krydstogtsgæster rundt på øen

TURISME: Bornholm har forbedret gæsteoplevelsen for øens krydstogtgæster, men der samtidig er potentiale for større geografisk spredning og bredere lokal værdiskabelse. Og et overvældende flertal på øen byder krydstogtsgæsterne velkomne…   En helt ny rapport, udarbejdet af CRT for Rønne Havn og Destination Bornholm, viser styrker og muligheder for forbedringer

Læs mere »

Den professionelle…

HÅNDVÆRK: Simon Leegaard Rømer er ikke bare bornholmer med stort B og en usædvanlig hyggelig mand – han er også en del af det super-professionelle team fra Knudsker VVS Vist kan 50-årige Simon Leegaard Rømer godt lide at være blandt kammeraterne på fisketur i Sverige, men vær sikker på, at

Læs mere »