Der kan igen bades på Antoinette strand

BADNING: Bornholms Regionskommune konstaterede torsdag 17. august 2023 en forhøjelse af indholdet af bakterieindholdet i badevandet på Antoinette.

Kommunen har en uge senere, torsdag 24. august, modtaget resultatet af en vandprøve af badevandet udtaget på Antoinette. Prøvens resultat er meget tilfredsstillende og kommunens frarådning om badning på Antoinette kan derved ophæves.

Du vil måske også synes om

Bornholm skal være bedre til at transportere krydstogtsgæster rundt på øen

TURISME: Bornholm har forbedret gæsteoplevelsen for øens krydstogtgæster, men der samtidig er potentiale for større geografisk spredning og bredere lokal værdiskabelse. Og et overvældende flertal på øen byder krydstogtsgæsterne velkomne…   En helt ny rapport, udarbejdet af CRT for Rønne Havn og Destination Bornholm, viser styrker og muligheder for forbedringer

Læs mere »

Den professionelle…

HÅNDVÆRK: Simon Leegaard Rømer er ikke bare bornholmer med stort B og en usædvanlig hyggelig mand – han er også en del af det super-professionelle team fra Knudsker VVS Vist kan 50-årige Simon Leegaard Rømer godt lide at være blandt kammeraterne på fisketur i Sverige, men vær sikker på, at

Læs mere »