Snuppede bilnøglerne fra spritbilist

Søndag middag ringede en borger og oplyste, at vedkommende havde observeret en bil, som først var kørt ud foran hans egen bil – og derefter en anden bilist.

Bilen med den uansvarlige kørsel blev herefter parkeret ved en butik på Nordbornholm, hvor den mandlige fører af bilen gik ind for at handle.

Anmelder oplyste, at føreren virkede meget beruset, og da føreren igen kom ud af butikken og var ved at falde, gik anmelders hustru ud for at sikre bilnøglerne. Ved politiets ankomst blev føreren alkotestet.

Testen viste, at føreren var påvirket af spiritus over det tilladte.

Du vil måske også synes om

Derfor stiller Peter op til energi-valget

ENERGI: Fra i dag og frem til mandag 16. november kan forsyningskunder på Bornholm stemme til valget til energi- og forsyningskoncernen EWIIs repræsentantskab. På Bornholm skal 18 pladser findes blandt 33 kandidater. Peter Funck fra Gudhjem er en af dem…   Nu er det op til forsyningskunderne på Bornholm at

Læs mere »

Fra opvasker til toppen: Gastronomisk korkprop fylder 50 år

Én af restaurationsbranchens  – og Bornholms – kendte korkpropper og mest generøse gentlemen fylder 50 år.    Sidste år spottede Michael Rønnebæk-Rørth en helt særlig gæstebooking på Silo: Et bord til én – med fødselsdagsflag. Den specielle booking gav Michael lyst til at tilbyde den enlige gæst sit selskab, og

Læs mere »

Færdselsuheld: Biler ødelagt – ingen personskade

POLITI: Søndag middag skete et færdselsuheld i krydset mellem Nexøvej og Ølenevej uden for Aakirkeby. En bil ført af en 62-årig kvinde fra Pedersker var kørt ud i krydset fra Ølenevej og var der blevet ramt af en bil ført af en 66-årig mand fra Nexø. Der skete betydelige materielle

Læs mere »