11 kørte for stærkt – fire fik klip i kørekortet

Politiet holder ekstra øje med fartbilister i denne tid.

 

ATK-bilen (politiets fartkontrol) holdt på Søndre Landevej i Pedersker i lidt over fem timer timer onsdag, hvor 11 bilister blev målt til at køre for stærkt.

Og i løbet af onsdagen blev der udført færdselskontrol rundt omkring på øen.

En bilist står til klip i kørekortet for at have kørt for stærkt, to bilister står til klip i kørekortet for at have talt i håndholdt mobiltelefon under kørslen, en bilist står til klip i kørekortet for ikke at have anvendt godkendt sikkerhedsudstyr til et barn under 15 år og en 16-årig ung mand blev sigtet for at køre på ulovlig knallert.

ATK-bilen holdt på Søndre Landevej i Pedersker i 5,5 timer onsdag, hvor 11 bilister blev målt til at køre for stærkt. Højeste hastighed blev målt til 87 km/t i en 70 km-zone.

Du vil måske også synes om

Bilist forsvandt efter uheld med 16-årig knallertfører

POLITI: Torsdag formiddag overholdt en bilist ikke sin vigepligt i rundkørslen på Haslevej, hvilket betød, at en 16-årig dreng på knallert skred ud og væltede. Føreren af bilen var ikke standset efterfølgende, på trods af den den 16-årige var kommet let til skade. Politiet vil gerne i kontakt med føreren

Læs mere »

Indbrud på skole – politiet søger vidner

POLITI: Onsdag morgen fik personalet på Åvangsskolen i Rønne en grim overraskelse, da det mødte på arbejde: Uvedkommende havde tiltvunget sig adgang til Åvangsskolen og havde begået hærværk. Der var blandt andet blevet knust ruder, tømt en brandslukker og gjort forsøg på at bryde ind i flere aflåste lokaler. Politiet

Læs mere »

For høj fart: Bøderegn i Svaneke

  POLITI: Politiets ATK-bil foretog tirsdag hastighedskontrol på Søndergade i Svaneke, hvor hele 28 bilister blev taget i at køre hurtigere end de tilladte 40 km/t.  To af bilisterne får et klip i kørekortet.

Læs mere »