Bornholmske skoleelever med i nyhedsshow på DR

Ni skoler fra Bornholm deltager, når DR for syvende gang er klar med nyhedsshowet “I Sandhedens Tjeneste”, hvor tusindvis af skoleelever landet over stilles overfor de svære etiske dilemmaer, der dagligt udfordrer medierne.

Hans Rømer Skole i Aakirkeby – de ældste elever er med i stort DR show. (Foto: Torben Ager)

 

Kan vi stole på kilden? Et det forsvarligt at bruge billedet? Kan vi bringe historien uden at dobbelttjekke den? Er vinklen for ensidig? Det er blot nogle få eksempler på de etiske dilemmaer, som medierne dagligt står overfor i deres dækning af små og store begivenheder.

De dilemmaer er også baggrunden for, at DR nu for syvende år i træk sætter digital dannelse på skoleskemaet med fokus på kildekritik, fake news og etiske dilemmaer for alle landets ældste klasser.

Anders Kern Boje, der er underdirektør i DR Nyheder, forklarer:

“Meningen med “I Sandhedens Tjeneste” er, at de unge skal blive mere kritiske og få en forståelse af, at det ikke er ligegyldigt, hvem man stoler på, og hvor man får sine informationer fra. På den måde skal showet bidrage til de unges digitale dannelse. Samtidig får vi i DR en vigtig adgang til de unge, så vi kan blive klogere på, hvad der egentlig optager dem.

Flere og flere skoleelever deltager

I alt har næsten 120.000 skoleelever deltaget i “I Sandhedens Tjeneste”, som DRNyheder har tilbudt landets folkeskoler siden 2015. Herunder har medarbejderne i DR’s ni distrikter stået bag workshops i deres dækningsområde. Her har skoleeleverne haft mulighed for at følge en P4-medarbejders arbejde en hel dag og dermed komme endnu mere i dybden med dilemmaerne, der er en del af DR’s fokus på digital dannelse.

Der deltager ni skoler fra Bornholm:

  • Kongeskærskolen
  • Rønne Privatskole
  • Paradisbakkeskolen
  • Sydbornholm Privatskole
  • Svartingedal Skole
  • Hans Rømer Skolen
  • 10. Klasseskolen Bornholm
  • Peterskolen
  • Svaneke Friskole

TV-Avisens Erkan Özden og DR Nyheders Youtube-vært Annika Wetterling er også i år værter for nyhedsshowet. Erkan Özden, der har været en del af  programmet siden starten i 2015, beskriver tilbuddet som ”kernen af public service”:

“Jeg har været med lige fra begyndelsen, og det er ret fantastisk at se, hvordan ’I Sandhedens Tjeneste’ efterhånden har udviklet sig til lidt af en institution. Tusinder af elever og lærere har været med, præget det og gjort det bedre. Det er simpelthen et vigtigt projekt, der er kernen af public service og som stadig bliver mere og mere relevant med årene”.

Alle kan være med fra klasseværelset

En af grundstenene for programmet er aktualitet. Derfor genopfinder holdet bag hvert år showet for at tage udgangspunkt i aktuelle problemstillinger. I år vil skoleeleverne blandt andet blive præsenteret for en nyhedshistorie lige fra det første telegram til den endelige publicering og blive stillet overfor journalistiske dilemmaer.

Hvor nyhedsshowet i 2015-2019 blev holdt som store, fysiske shows flere steder i landet, måtte det, som med så meget andet i 2020, gentænkes på grund af corona-situationen, der spændte ben for, at det kunne gennemføres fysisk på samme måde som tidligere år. Det førte til, at der blev udviklet en helt ny, virtuel udgave af showet.

Det virtuelle nyhedsshow afvikles torsdag 23. september klokken fra kl. 9.30 til 11, hvor alle landets 8., 9. og 10. klasser kan være med direkte fra deres klasseværelse.

 

Du vil måske også synes om

Ny familieserie vækker vikingetiden til live for børn og voksne

TV: I DR’s nye fiktionsserie ”Aros Skattens Hemmelighed” bliver en almindelig museumsudflugt starten på en hæsblæsende skattejagt, hvor nutidens Aarhus møder vikingetidens myter, magtkampe og hemmeligheder.   Mange familier leder efter fortællinger, de kan samles om – historier, der både underholder, vækker nysgerrighed og giver noget at tale videre om, når skærmen

Læs mere »

Snyd med bopælspligt skal koste op til 100.000 kr.

SNYDERI: Med et nyt lovforslag vil regeringen hæve bødestraffen markant for gentagne overtrædelser af bopælspligten. Samtidig skal lovforslaget give kommunerne bedre muligheder for at gribe ind over for overfyldte udlejningsboliger.   Det skal ikke kunne betale sig at omgå reglerne om bopælspligt eller presse for mange mennesker sammen på for

Læs mere »

Weekendens gudstjenester

TRO: Bornholmnyt.dk bringer oversigten over lørdagens og søndagens gudstjenester 19. og 20. september. Lørdag 19. september Levende Kirke Bornholm 14.00: Morten Dahl Søndag 20. september Aa Kirke 10.30: Fælles høstgudstjeneste med sognepræst Louise Christina Howard i Aa Kirke . Allinge Kirke 10.30: Elon Anders Enevoldsen Lauterlein  . Gudhjem Kirke 09.00:

Læs mere »