Ildebrand i kolonihave i Rønne

Der var voldsom røgudvikling i forbindelse med branden. (Foto: Presse-fotos.dk)

 

Der udbrød torsdag morgen brand i et kolonihavehus på Rundgangen i Rønne.

Da brandvæsenet kom frem var der godt med flammer i huset, så brandvæsnet måtte kæmpe med slukningen. Ingen beboere er kommet til skade.

Du vil måske også synes om

Bilist forsvandt efter uheld med 16-årig knallertfører

POLITI: Torsdag formiddag overholdt en bilist ikke sin vigepligt i rundkørslen på Haslevej, hvilket betød, at en 16-årig dreng på knallert skred ud og væltede. Føreren af bilen var ikke standset efterfølgende, på trods af den den 16-årige var kommet let til skade. Politiet vil gerne i kontakt med føreren

Læs mere »

Indbrud på skole – politiet søger vidner

POLITI: Onsdag morgen fik personalet på Åvangsskolen i Rønne en grim overraskelse, da det mødte på arbejde: Uvedkommende havde tiltvunget sig adgang til Åvangsskolen og havde begået hærværk. Der var blandt andet blevet knust ruder, tømt en brandslukker og gjort forsøg på at bryde ind i flere aflåste lokaler. Politiet

Læs mere »

For høj fart: Bøderegn i Svaneke

  POLITI: Politiets ATK-bil foretog tirsdag hastighedskontrol på Søndergade i Svaneke, hvor hele 28 bilister blev taget i at køre hurtigere end de tilladte 40 km/t.  To af bilisterne får et klip i kørekortet.

Læs mere »