Fredag 7. maj kl. 13 til 15 er der loppemarked på Bornholmerslottet på Zahrtmannsvej til fordel for “Stop spild lokalt Rønne”.

Sanne Zarp fra “Stop-spild-lokalt” og “Madoasen” har haft travlt i de seneste dage. Hun har drønet øen rundt med nogle af sine frivillige for at indsamle effekter til loppemarkedet, der skal finde sted på Bornholmerslottet på fredag 7. maj fra kl.13 til 15.
Sanne har efterlyst ting og sager til loppemarkedet på sin egen og Stop-spild-lokalts Facebooksider, og det er blevet til rigtig mange dejlige ting, som hun har hentet, og som man nu kan vælge og vrage i mellem, hvis man møder op til loppemarkedet på fredag.
Bøger og film
“Øen har sluttet op om vores loppemarked til fordel for madspilds-projektet”, fortæller Sanne, der bl. a. har fået rigtig mange bøger og film, mindre møbler og mange, mange andre ting til sit loppemarked.
Loppemarkedet skal finde sted udendørs, men i tilfælde af regnvejr flytter man indendøre,



