Flot medalje til to unge

Thamara Granlyst fra Allinge og Gustav Bohn Pedersen fra Rønne har modtaget Julemærkemarchens årsmedalje  for en ekstraordinær indsats.

Allan Stenbye overrækker den velfortjente medalje til Thamara Granlyst fra Allinge. (Fotos: Louise Ekholdt Pihl.)

 

Af Pernille Lindblom 

To friske unge bornholmere har netop modtaget en velfortjent hælder fra Julemærkemarchen.

Allan Stenbye, der er bestyrelsesmedlem i Julemærkemarchen, sørgede for at børnene modtog en medalje i forbindelse med deres medvirken i to programmer om livsstil på Ø-tv Bornholm.

”Det er så flot, at Thamara og Gustav har lyst til at dele deres erfaringer på tv. Det kræver virkelig mod, at  turde stå frem”, siger Allan Stenbye.

Allan overrakte Gustav en medalje i slutningen af en programoptagelse, som han også selv medvirkede i. Thamara fik sin medalje som en overraskelse, da Allan og fotograf Louise Ekholdt Pihl, bankede på familiens hoveddør et par dage efter hendes tv-debut. Begge de to unge mennesker blev meget glade for anerkendelsen.

Støtte og opbakning er nødvendig

Med sig i studiet havde børnene deres mødre. 13-årige Thamaras, mor Mille Granlyst, fortæller, at Thamara som fireårig, fik konstateret børneleddegigt hvilket gjorde, at hun ikke kunne bevæge sig så meget uden store smerter.

”Det kunne hurtigt ses på Thamara, at hun ikke bevægede sig så meget som hun burde. Samtidig var jeg tilbøjelig til at bage og forkæle hende, hvilket ikke gjorde vægten mindre, tværtimod. Men det er jo sådan noget, man kommer til i kærlighed – at overkompensere” forklarer Mille, og tilføjer, at hun sammen med sin mand foreslog Thamara at se en video fra grandfætterens ophold på julemærkehjem, hvorefter de på Thamaras egen opfordring søgte om et ophold til hende.

”Thamara fik plads og tog afsted på et 10 ugers ophold i sommeren 2019. Hun var kun 11 år og fejrede sin 12-års dag på Liljeborg, Julemærkehjemmet i Roskilde. Det var følelsesmæssigt svært at lade hende tage af sted, men vi havde stor tillid til de voksne, vi overlod hende til”, fortæller Mille om familiens oplevelse af, at undvære Thamara.

(Artiklen fortsættes under billedet)

Gustav i Ø-tv studiet med sin mor Dorthe Bohn Pedersen. Også med på billedet journalist Pernille Lindblom og Allan Stenbye fra Julemærkemarchen.

 

For 12 årige Gustavs vedkommende handlede opholdet på Julemærkehjemmet om mistrivsel, specielt i relationer til jævnaldrende. Han fortæller i sit interview til Ø-tv, at han ikke havde det godt på den skole, hvor han gik og derfor måtte skifte skole. På Julemærkehjemmet oplevede han at få venner,og tro mere på sig selv, fordi emnet blev italesat og fordi de voksne udviste tillid til ham og de andre børn ved blandt andet at give dem medansvar for at byde de nye børn velkommen.

Gustavs mor Dorthe Bohn Pedersen, supplerer: ”Børnenes ophold er bevidst tilrettelagt således, at deres position ændres, når de har været der nogle uger. Så rejser et hold hjem, og nye børn starter deres ophold. Dette gør, at de tilbageblivende børn, der er midt i deres forløb, får lov at være hjælpere for de nyankomne. Det er både praktisk, men også væsentligt for børnene at opleve, hvordan de er uundværlige støtter for de nye børn. Det gør en stor, positiv forskel for selvværdet, at føle sig betydelig og behøvet af fællesskabet”.

Fik gode vaner

Både Thamara og Gustav synes, de har haft stor glæde af opholdet på Julemærkehjemmet. Begge børn tabte overflødige kilo og har holdt fast i de gode vaner, de fik lært, såsom vigtigheden af daglig motion og at begrænse størrelsen af de portioner mad, de spiser. For Thamara har det ydermere haft den positive effekt, at hun ikke behøver medicin for sin leddegigt mere.

Da børnene bliver spurgt om de har nogle gode råd at videregive til andre, nævner Thamara, at hun har fået en god vane med at kigge efter højt fiberindhold i varerne, når hun handler med familien. Gustav fortæller om gode opskrifter fra Julemærkehjemmenes kogebøger, som han er blevet glad for. Kogebøgerne kan man købe på Julemærkehjemmenes hjemmeside.

Samler stadig penge ind

For at det fortsat skal være muligt at sende børn på Julemærkehjem skal der samles mange penge ind hvert år. Allan Stenbye fortæller, at lidt færre bornholmere gik Julemærkemarch i år. I alt havde 157 personer tilmeldt sig den virtuelle tur mod 198 sidste år.

”Vi har lokalt indsamlet kr. 16.600 mod kr 22.000 sidste år. Dette har været ved salg af skrabelodder i butikker, men også med frivillige hjælperes indsats og støtte bidrag. Corona taget i betragtning er vi glade for resultatet, men håber selvfølgelig stadig at nå at indsamle flere penge, så vi kan hjælpe flere børn som Tamara og Gustav afsted på Julemærkehjem”.

Det er stadig muligt at købe skrabelodder, julemærker og andet der støtter det gode formål. Information kan findes på Julemaerkemarchen.dk

Se programmerne med Thamara og Gustav på Youtube, Ø-tv Bornholm, Liv om livsstil.

 

Du vil måske også synes om

Ønsker slagtehus på Bornholm

FØDEVARER: Med støtte fra Sparekassen Bornholms Fond igangsætter Gourmet Bornholm og en lokal arbejdsgruppe nu en forundersøgelse, der skal afdække mulighederne for at etablere et lokalt slagtehus på Bornholm.   Mulighederne for lokal slagtning på Bornholm er i dag meget begrænsede. Det betyder bl.a. at kvæg, får, geder og andre

Læs mere »

Engleværksteder i Østerlars og Klemensker

AKTIVITET: Frivillige mødes i Østerlars og Klemensker for at lave de engle, som børn og familier får med hjem fra godnathistoriegudstjenesterne i de bornholmske kirker i efterårsferien. Af Lene Dam Jørgensen Onsdag 2. september fra kl. 15 til 17 er der engleværksted i Østerlars Sognegård og onsdag 10. september kl.

Læs mere »

Go’morgen, Bornholm…

MORGENHILSEN: Lørdag 29. august. Solen står op kl. 05.59 og går ned kl. 20.01. Dagen er aftaget med tre timer og 22 min. (UV maks 3.9). Bornholmnyt.dk ønsker alle vore læsere en rigtig god lørdag.   Vejret i dag: Enkelte byger og ind i mellem også lidt sol. Temp. op

Læs mere »