72 km/t – på knallert

En 15 årig dreng blev tirsdag 8. september kl. 7.55  under skolekontrol standset på Torneværksvej i Rønne, da han kørte på sin ulovlige knallert. Den blev målt til at kunne køre 72 km/t, selvom den lovligt kun måtte køre 30 km/t.

Han kan nu se frem til at modtage en bøde.

Du vil måske også synes om

Biltyveri og hærværk på havnen i Tejn

  POLITI: Onsdag var politiet til stede på Tejn Havn i forbindelse med en række sager, der blandt andet omfatter graffiti, hærværk og brugstyveri af en bil. Fire unge mennesker er tilbageholdt og sigtet i sagerne.

Læs mere »

Kvinde påkørt i Allinge

POLITI: Tirsdag eftermiddag blev en 32-årig kvinde påkørt af en 71-årig mand i Allinge. Uheldet skete, da manden ikke overholdt sin vigepligt i et T-kryds og påkørte kvinden, som var ved at krydse vejen. Kvinden blev kørt til Bornholms Hospital til undersøgelse. Den 71-årige manden blev sigtet for overtrædelse af

Læs mere »

Spirituskørsel: Påkørte varebil

POLITI: Kort før midnat tirsdag skete et færdselsuheld i Lille Madsegade i Rønne. En 35-årig mand havde mistet styringen af sin bil og påkørt en parkeret varevogn. Mandens bil var væltet om på siden, og han havde svært ved at komme ud af bilen. Flere borgere kom til ulykkesstedet og

Læs mere »