SUNDHED: 41 personer viste tegn på enten prædiabetes eller type 2-diabetes, da Diabetesforeningen testede deltagere på Folkemødet i Allinge i sidste uge. Næsten 600 besøgte foreningens sundhedsbus over tre dage.

I alt fik 347 personer målt deres langtidsblodsukker ved Diabetesforeningens sundhedsbus under Folkemødet.
Hos 41 af dem – svarende til 12 procent – viste testen tegn på enten prædiabetes eller type 2-diabetes.
“Som sædvanlig glødede maskinerne på Folkemødet, hvor rigtig mange valgte at få målt deres langtidsblodsukker. Det viser, at der er stor interesse for at kende sin risiko. Vi fandt tegn på enten prædiabetes eller type 2-diabetes hos 12 procent af dem, der fik målt deres langtidsblodsukker. De mennesker har nu fået mulighed for at handle på det og gå videre til egen læge,” siger Tanja Thybo, forskningschef i Diabetesforeningen.
Alvorlige følgesygdomme
Type 2-diabetes kan udvikle sig i mange år uden tydelige symptomer. Tidlig opsporing er vigtig, fordi diabetes kan føre til alvorlige følgesygdomme som skader på hjerte, øjne, nyrer og fødder, hvis den ikke opdages og behandles i tide.
I alt fik 579 personer testet deres risiko for type 2-diabetes under Folkemødet. Heraf havde 57 procent høj eller meget høj risiko for type 2-diabetes og blev derfor tilbudt en måling af deres langtidsblodsukker.
Bornholm i Top-10
Bornholm ligger på en tiendeplads på listen over kommuner i Danmark med den største andel voksne med type 2-diabetes. Her har 9,4 pct. type 2-diabetes. Det svarer til over 3.000 bornholmere og er over 30 procent flere end for 10 år siden. Samtidig vurderes det, at omkring 1.000 bornholmere har sygdommen uden at vide det.
Busbesøget var sponsoreret af GF Forsikring, og Kim Thorsen fra GF Forsikring på Bornholm, var glad for besøget.
“Når vi sidder over for vores medlemmer her på Bornholm, hører vi ofte om udfordringerne med at få adgang til sundhedstilbud. Derfor betyder Sundhedsbussen så meget. Den bringer sundheden tættere på og viser, hvordan vi i fællesskab kan tage ansvar for at forebygge type 2-diabetes – helt ude i lokalområderne. Vi er glade for, at Sundhedsbussen benyttede Folkemødet som anledning til at komme ud i vores hjørne af Danmark,” siger han.
Gratis risikotest
Risikotesten består af en række spørgsmål. Hvis testen viser høj eller meget høj risiko for type 2-diabetes, kan man få målt sit langtidsblodsukker. Omkring 100.000 danskere vurderes at have type 2-diabetes uden at vide det. Derudover har knap en halv million danskere forstadier til sygdommen, også kaldet prædiabetes.
Nåede man ikke at besøge bussen, kan man tage en gratis risikotest på Diabetesforeningens hjemmeside, www.diabetes.dk/risikotest.


