189 gennemførte Bornholm Rundt i varme og blæst

MOTION: Arrangementet “Bornholm Rundt” blev endnu engang en succes – trods skiftende vejr med varme og blæsevejr

Bornholm Rundt er måske Dannmarks smukkeste march. (Arkivfoto)

 

Der var 248 tilmeldte til årets udgave af “Bornholm Rundt, men 20 meldte fra – nok mest på grund af vejret  – og at de desværre ikke kunne nå at ændre deres billetter til noget, der passede.

Viking Atletik sendte 228 gængere afsted fredag formiddag efter nogle praktiske oplysninger fra vores indkvarteringsledere og en tale fra borgmesteren. Lørdag gik der 224 fra start, og søndag kom 189 gængere i mål ved Viking Atletik – de sidste kom ind kl. 17.19, hvilket er rigtig god tid.

Svingende vejr
Vejret har været ret svingende dette år.

“Vi startede fredag med masser af blæst, men fik sendt de sidste gængere afsted selvom de kom med færgen ved 12-tiden. Netop af denne grund havde vi også udskudt det seneste sluttidspunkt på Kongeskærskolen i Allinge,” lyder det fra marchleder Rikke Ellebye Larsson fra Gangforeningen Rotna.

Lørdagen startede kl. 05.30 ved Nordlandshallen i Allinge, hvor gængerne traditionen tro blev sendt afsted med morgensang. Lørdagen blev meget varm, og efter fredagens blæsevejr, var det en lidt hård kontrast.

Kontraster i vejret
“Søndag gik starten fra Nexø Skole allerede kl. 05.00 i regnvejr, så vi fortsatte med kontrasterne i vejret. Det lettede dog senere på dagen til solskin. Mange gængere meldte tilbage, at vejret søndag var godt, da de ikke blev gennemvåde, og der ikke var høj sol hele dagen,” fortæller Rikke og slutter:

“Alt i alt er vi rigtig godt tilfredse med årets march, og vi sætter stor pris på alle vores gængere og frivillige – uden dem ingen Bornholm Rundt March. Tilbage er der vores oprydning, og så kan vi stille og roligt få evalueret og begynde at planlægge næste års march.”

Du vil måske også synes om

Fodbold er en dejlig sport, men…

I morgen aften kl. 21 dansk tid, vil rigtig mange mennesker i Danmark se med, når Spanien skal møde Argentina i finalen i fodbold-VM. Finalen skal spilles i New York New Jersey Stadium – en bane jeg ikke kender og ikke havde hørt om, før det indeværende VM. USA er

Læs mere »

Morbærfestival på Listedgård

Gastronomi: Så er der noget at komme efter på Listedgård, når der inviteres til morbærfestival med musik, gastronomi og fortællinger for hele familien.   Lørdag 8. august fra kl. 14 til 18 inviterer Dansk Morbærforening, Listedgård og Melstedgård til stor Morbærfestival på Listedgård. Og der er gratis adgang. Festivalen åbnes

Læs mere »

Stor stigning i antallet af indbrud i Danmark

POLITI: Markant stigning i antallet af indbrud overe hele landet. På Bornholm anmeldes kun få indbrud sammenlignet med resten af landet.   Danmarks Statistik har netop offentliggjort indbrudstal for andet kvartal 2026. De viser, at antallet af anmeldte indbrud i private hjem er steget med 16 pct. siden samme kvartal

Læs mere »