20 bilister fældet i fartkontrollen i weekenden

Fredag eftermiddag kørte færdselspatruljen hastighedskontrol på Nordbornholm. Det blev til fem hastighedssager indenfor tættere bebygget område, hvor den højeste hastighed blev målt til 80 km/t.

To bilister blev målt til at køre for stærkt udenfor tættere bebygget område. Her blev den højeste hastighed målt til 115 km/t, og begge bilister står til klip i kørekortet.

Lørdag formiddag holdt ATK-bilen (fartkontrollen) på Søndre Landevej i Pedersker. Her blev 10 bilister målt til at køre for stærkt, højeste hastighed blev målt til 91 km/t i en 70 km-zone.

Lørdag eftermiddag holdt ATK bilen på Poulskervej i Poulsker. Her blev en bilist målt til at køre for stærkt, 99 km/t i en 80 km-zone.

Søndag eftermiddag holdt ATK-bilen på Stenbrudsvej i Nexø. Her blev to bilister målt til at køre for stærkt, højeste hastighed blev målt til 63 km/t i en 50 km-zone.

Du vil måske også synes om

Racerkørsel på mark blev stoppet af politiet

POLITI: Sent onsdag aften var politiet til stede på en adresse på Segenvej uden for Rønne, hvor en 18-årig mand kørte markræs, som på grund af støj og larm var til gene for de omkringboende. Den 18-årige stoppede sin racerkørsel, da politiet mødte op.

Læs mere »

Indbrudstyve freder, næsten, Bornholm…

POLITI: Der begås kun meget få indbrud på Bornholm – sammenlignet med resten af landet. Og nu er antallet af de få indbrud endda halveret Af Lene Dam Jørgensen Mens antallet af indbrud i private hjem på landsplan stiger, går Bornholm mod strømmen. Nye tal fra Danmarks Statistik viser en

Læs mere »

Alt for stærkt: 24-årig kørte 116 km/t

POLITI: En 24-årig kvinde fra Rønne blev fredag aften standset i bil uden for Rønne, hvor hun fik en bøde på 3.600 kr. og et klip i kørekortet, efter at hun blev sigtet for at køre 116 km/t, hvor 80 km/t er tilladt. Derudover skal hun betale et bidrag på

Læs mere »