FEST & FARVEER: Stort rykind, da Dideriks Terrasse i Sandvig fejrede 10 års fødselsdag

Der var fest og farver og stort rykind på Hotel Sandvig Havn forleden, da stedets unikke “Dideriks Terrasse” kunne fejre 10 års fødselsdag.
Terrassen er blevet noget af en institution på øen, hvad enten man vil nyde stedets herlige morgenmad eller skønne sandwich i løbet af dagen.
Åbent hele året
Terrassen har åbent hele året – og udenfor turistsæsonen er den popullære søndagsbrunch eller afternoon tea om lørdagen noget af et hit. Der er også et spændende udvalg i shoppen, så hele året er Dideriks Terrasse et besøg værd.
Mange stamgæster og venner af huset dukkede op forleden for at fejre værtsparret.
(Fortsættes under billedet)

De to indehavere Lene og Kjeld Hammer er humørfyldte og kreative mennesker, og Dideriks Veranda har for vane at holde spændende arrangementer med kunst, strik, jazz, keramik, ølsmagning og meget mere. Alt det kan man holde øje med på stedets hjemmeside.
Fra barnsben
Lene Hammer kender stedet fra barnsben, hvor hendes bedsteforældre var naboer til hotellet. De hed Else og Poul Dideriksen – heraf navnet på verandaen. Lene og Kjeld overtog verandaen i 2016 og to år senere – hele molevitten, café og hotel.
Sammen har de skabt et unikt sted med hotel, Dideriks Veranda samt en butik, der sælger hjemmelavede ting og sager, fortrinsvis fra Bornholm. keramik, strik olie, gin.


