10 år på den skønne terrasse…

FEST & FARVEER: Stort rykind, da Dideriks Terrasse i Sandvig fejrede 10 års fødselsdag 

De to populære værter på Dideriks Terrasse, Lene og Kjeld Hammer. (Foto: Bente Møller)

 

Der var fest og farver og stort rykind på Hotel Sandvig Havn forleden, da stedets unikke “Dideriks Terrasse” kunne fejre 10 års fødselsdag.

Terrassen er blevet noget af en institution på øen, hvad enten man vil nyde stedets herlige morgenmad eller skønne sandwich i løbet af dagen.

Åbent hele året
Terrassen har åbent hele året – og udenfor turistsæsonen er den popullære søndagsbrunch eller afternoon tea om lørdagen noget af et hit. Der er også et spændende udvalg i shoppen, så hele året er Dideriks Terrasse et besøg værd.

Mange stamgæster og venner af huset dukkede op forleden for at fejre værtsparret.

(Fortsættes under billedet)

Dideriks Veranda –

 

De to indehavere Lene og Kjeld Hammer er humørfyldte og kreative mennesker, og Dideriks Veranda har for vane at holde spændende arrangementer med kunst, strik, jazz, keramik, ølsmagning og meget mere. Alt det kan man holde øje med på stedets hjemmeside.

Fra barnsben
Lene Hammer kender stedet fra barnsben, hvor hendes bedsteforældre var naboer til hotellet. De hed Else og Poul Dideriksen – heraf navnet på verandaen. Lene og Kjeld overtog verandaen i 2016 og to år senere  – hele molevitten, café og hotel.

Sammen har de skabt et unikt sted med hotel, Dideriks Veranda samt en butik, der sælger hjemmelavede ting og sager, fortrinsvis fra Bornholm. keramik, strik olie, gin.

 

Du vil måske også synes om

Skønne pandekager i Rønne

FOR SLIKMUNDE: Gågadens Pandekagehus i Rønne serverer skønne pandekager, varm cacao og dejlig kaffe – det hele tilberedt af Joy med hendes mand Tommy som medhjælp…   Der dufter sødt og dejligt udenfor Gågadens Pandekagehus i Store Torvegade i Rønne: Indenfor sidder tre skolepiger samt en mormor med sine to

Læs mere »

Go’morgen, Bornholm…

MORGENHILSEN: Tirsdag 9. juni. Solen står op kl. 04.22 og går ned kl. 21.37. Dagen er tiltaget med ti timer og 10  minutter.  Bornholmnyt.dk ønsker vore læsere en rigtig god tirsdag   Vejret i dag: Skyet og stedvis lidt regn eller byger, men om eftermiddagen klarer det op vestfra med

Læs mere »

Bornholms Ismejeri er på rette vej

ERHVERV: Efter et udfordrende 2024 er Bornholms Ismejeri kommet styrket ud af 2025. Årsregnskabet viser en markant forbedring af driften med et næsten halveret underskud og en underliggende drift, der er vendt fra negativ til positiv. Det går fremad for Bornholms Ismejeri: Underskuddet er forbedret fra cirka 520.000 kr. i

Læs mere »